Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója elmondta: jelenleg már az üzleti és a mesterséges intelligencia elemeit is használják az életmentés számos területén, köztük a Vodafone Magyarország Alapítvánnyal idén januárban elindított ÉletMentő applikációhoz is. Az alkalmazást az indulása óta már mintegy 500 ezren töltötték le, és közel 2500 segélyhívás az appon érkezett a mentésirányítókhoz - ismertette.
Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese, az igazgatóság alelnöke arról számolt be, hogy bekapcsolták siófoki bázisállomásaikon az 5G szolgáltatást, így a városban mostantól elérhető az újgenerációs mobilhálózat az arra alkalmas készülékeken. Hozzátette: a vállalat kiemelten kezeli a balatoni régiót, az utóbbi években folyamatosan fejlesztették a hálózatot a térségben. A terveik szerint az 5G előnyeit szeptembertől a teljes balatoni térség megtapasztalhatja, az itteni bázisállomásaikat addig felkészítik a 700 megahertzes (MHz) sáv fogadására.
Budai J. Gergő, elmondta: a siófoki állomások már a márciusi 5G frekvencia aukción elnyert 3500 MHz-es frekvenciasávot használják. A Vodafone Balaton körül lévő bázisállomásainak fejlesztésével a tó és a partvonal egészén elérhető lesz az 5G szolgáltatás az arra alkalmas készülékekkel. A tervek szerint szeptember elejétől lesz elérhető a 700 MHz-n futó 5G szolgáltatás, amikor az NMHH elérhetővé teszi a Vodafone számára is a 700MHz-es sávot.
Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke kitért arra, hogy az ÉletMentő applikáció a Balaton környékén élőket és ott nyaralókat is segíti: ahogy eddig is, a Balaton környékéről beérkező segélyhívásoknál szükség esetén riasztják a vízimentőket is. Hozzátette: a vízimentők sürgősségi betegellátásra szakosodott egységei az idei évtől hatékonyabban tudják ellátni feladataikat, mivel az OMSZ által biztosított tabletekkel bekapcsolódtak a digitális mentési rendszerbe. Nagy örömnek nevezte, hogy az OMSZ a korábbinál profibb és gyorsabb kommunikációt alkalmaz, valamint a bajbajutottak gyorsabban és konkrétabban tudnak segítséget kérni az ÉletMentő applikáció segítségével. Ezzel a vízimentők munkája is hatékonyabbá válik - jelezte Bagyó Sándor.
A Vodafone 22 országban működtet mobil és vezetékes hálózatokat, és további 48 országban rendelkezik partnerhálózatokkal. 2020. március 31-i állapot szerint több mint 300 millió mobil ügyfelük van, köztük Európában több mint 25 millió vezetékes szélessávú szolgáltatást igénybe vevő ügyfél, valamint 22 millió TV ügyfél.
(forrás:telekomesit.hu, mti/Fotó:mti, pixabay)