Blokkoktól függően legkevesebb 1,7 millió és 5 millió euró (544 millió forint - 1,6 milliárd forint) közötti összeget kell ajánlaniuk. Egy-egy árverési kör legfeljebb 60 percig tart. Az árverés akkor ér véget, amikor egyetlen frekvenciablokkra sincs már új érvényes ajánlat.
A nyertesek azzal a feltétellel használhatják a frekvenciákat, hogy legkésőbb 2022 végéig legkevesebb 100 megabit másodpercenkénti (Mbit/s) letöltési sebességet biztosítanak valamennyi tartományban a háztartások 98 százaléka számára, valamint az autópályák, a legfontosabb főutak és vasútszakaszok mentén. További feltétel, hogy legkésőbb 2024 végéig a fennmaradó főutak mentén is legalább 100 Mbit/s letöltési sebességet, az alacsonyabb rendű utak, a fontosabb vízi szállítási útvonalak és valamennyi fennmaradó vasútszakasz mentén pedig legalább 50 Mbit/s letöltési sebességet biztosítsanak.
A német sajtóban ismertetett szakértői becslések szerint az árverés nagyjából 5 milliárd euró bevételt eredményezhet. A szövetségi kormány ezt az összeget a tervek szerint az iskolák fejlesztésére, a digitális infrastruktúra és az eszközellátottság javítására fordítja.
Az árverés előtt egy sor heves vita zajlott nyilvánosan. Az egyik legnagyobb vita arról szólt, hogy az ország területe alapján, vagy pedig a háztartásokat tekintve kell-e meghatározni a nyertesekkel szemben támasztott szolgáltatásnyújtási követelményeket. A mobilszolgáltatók elvetették a területalapú megközelítést, arra hivatkoztak, Németország területének bő 30 százalékát erdő borítja, amelyeken az 5G elérésének biztosítása felesleges és rendkívül drága lenne.
A másik nagy vita arról szólt, hogy miként vehet részt a fejlesztésekben közreműködőként a kínai Huawei. Ezzel kapcsolatban Angela Merkel kancellár kedden egy berlini konferencián elmondta: azt a megoldást választották, hogy egyetlen társaságot sem tiltanak ki csak azért, mert egy bizonyos országból érkezik, és komoly biztonsági követelményeket határoznak meg valamennyi vállalkozás számára, amely részt akar venni az 5G-hálózatok kiépítésében és működtetésében. Hozzátette: hasznos volna, ha az EU tagországai egységesen kezelnék ezt az ügyet.
(Forrás:telekomesit.co.hu, mti/Fotó:pixabay)